پدیده ی EPR

اذهب الى الأسفل

پدیده ی EPR Empty پدیده ی EPR

پست  Navid Azizi في الأربعاء ديسمبر 09, 2009 6:47 am

محققان دانشگاهی در سوئیس سیگنالی را ردیابی کردند که سرعتی بالا تر از سرعت نور دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه ژنو در سوئیس موفق به کشف سیگنالی شدند که سرعت حرکت آن از سرعت نور بیشتر است.
در دنیای خارق العاده کوانتوم و مکانیک کوانتومی، پدیده ای به نام درگیری ذرات با یکدیگر وجود دارد به این معنی که اگر دو ذره که به شدت با هم در ارتباطند را از یکدیگر جدا کرده و در فاصله طولانی از هم نگه داریم ،علی رغم فاصله ای که بین آنها وجود دارد، در صورت بروز تغییر در یکی از ذره ها دیگری نیز دچار تغییر خواهد شد.

این پدیده توسط دکتر دانیل سالارت و همکارانش در دانشگاه ژنو مورد بررسی قرار گرفت. وی دو فوتون نور مرتبط و درگیر به هم را در آزمایشگاه به فاصله 18 کیلومتر از یکدیگر دور کرد و با بررسی خصوصیات هر یک از آنها دریافت که با تغییر در هر کدام دیگری نیز متحول می شود.

وی این آزمایش را بر روی جفتهای زیادی از فوتونها انجام داد که نتایج به دست آمده مشابه نتیجه اولیه بود.

با مشاهده این نتایج محققان به این نتیجه رسیدند که بین این دو ذره سیگنالی در حال حرکت است که خصوصیات یکی را به دیگری منتقل می کند.

بر اساس گزارش NewScientist، محققان بر این باورند که این سیگنال باید سرعتی 10000 بار بیشتر از سرعت نور داشته باشد تا بتواند خصوصیت یک فوتون را به دیگری منتقل کند.

نظریه دیگری که این تیم ارائه داد مبنی بر این است که سنجش خصوصیات یک فوتون به سرعت بر روی فوتونهای دیگر نیز تاثیر می گذارد.

نقل از مهر

توضیح سی. پی. اچ.

در مکانیک کوانتومی، گرانش از ذرات زیر کوانتومی به نام گراویتون تشکیل شده است. گراویتون حامل نیروی گرانش است که طبق نسبیت با سرعت نور حرکت می کند. اما در نظریه سی. چی. اچ. گراویتونها در دارای خواص التریکی یا مغناطیسی هستند که بار - رنگ و مغناطیس - رنگ نامیده می شود. بار - رنگها و مغناطیس - رنگ با یکدیگر ترکیب شده و فوتون را تولید می کنند. بار - رنگها و مغناطیس - رنگ قبل از تبدیل شدن به فوتون با سرعتی بالاتر از سرعت نور حرکت می کنند و به دلیل خواص الکتریکی یا مغناطیسی که دارند، حامل اطلاعات می باشند و اطلاعات را از ذره/جسم ارسال کننده گراویتون به ذره/جسم دریافت کننده آن منتقل می کنند. بنابراین در نظریه سی. پی. اچ. گرانش انتقال دهنده ی اطلاعات است. از طرف دیگر فوتونها نیز مانند سایر اجسام از قانون گرانش تبعیت می کنند و گراویتون ارسال می کنند و در نتیجه اطلاعات بین فوتونها با سرعتی بالاتر از سرعت نور منتقل می شود.

برای اطلاعات بیشتر به مقالات نظریه سی. پی. اچ. در این سایت یا به کتاب فیزیک از آغاز تا امروز مراجعه فرمایید.

منبع:ژورنال الکترونیکی سی پی اچ

Navid Azizi

تعداد پستها : 11
تاريخ التسجيل : 2009-11-25

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد